Nie pal śmieci w piecach domowych!

W okresie zimowym mieszkańcy wielu osiedli narzekają na smród dymu unoszącego się w powietrzu. Polacy do domowych pieców wrzucają plastikowe butelki, foliowe torby i zwykłe śmieci. To powoduje, że wydziela się mnóstwo zanieczyszczeń. Gdy do pieców trafiają plastiki, stare ubrania i „co się da”, smród jest tak wielki, że trudno oddychać.
Najgorzej jest na osiedlach domków jednorodzinnych. W naszej gminie możemy obserwować taką sytuację szczególnie uciążliwą na Osiedlu Bydgoskim w Szubinie, choć również w innych częściach miasta i gminy, gdzie obserwuje się duże zagęszczenie kominów na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Sprzyja temu bezwietrzna, mglista aura, która powoduje opadanie trującego dymu na nieruchomości i grunty.
Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem! Trujesz dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. 28 000 Polaków umiera co roku z powodu zanieczyszczonego powietrza (Raport Komisji Europejskiej 2005 r.).
Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarza się chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Dlatego wszyscy spożywamy zatrute mleko, jaja, owoce itd.
Ponadto spalane w piecach domowych śmieci powodują osadzanie tak zwanej sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i nawet przyczynić do pożaru domu.

Za palenie śmieci grozi grzywna w wysokości do 5000 zł.


Zdjęcie
Kampania prowadzona przez Fundację Ekologiczną ARKA

metryczka


Wytworzył: Alicja Hoffmann (24 stycznia 2011)
Opublikował: Michał Moniak (25 stycznia 2011, 09:00:13)

Ostatnia zmiana: Michał Moniak (1 lutego 2011, 14:48:08)
Zmieniono: dodano ulotkę

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1581